Zasady gry w siatkówkę – najważniejsze wskazówki

Siatkówka to jedna z najbardziej lubianych gier zespołowych na boiskach. Kto nie grał w szkole w siatkówkę, ten ręka w górę. Polska może pochwalić się w tym zakresie niemałymi osiągnięciami. Jest to między innymi złoty medal na igrzyskach olimpijskich czy mistrzostwach świata i Europy. Zasady gry w siatkówkę nie należą do skomplikowanych, więc każdy może spróbować swoich sił na boisku, a ze szkoły też pewnie co nieco pamięta.

zasady gry w siatkówkę

Drużyna siatkarska, czyli zawodnicy

Zasady gry w siatkówkę ściśle określają liczbę zawodników. Jest ich zazwyczaj 12, a maksymalnie może ich być w zespole 14, z czego tylko sześciu pozostaje zawsze na boisku, a reszta to zawodnicy rezerwowi. Każda drużyna musi wyznaczyć kapitana oraz zawodnika libero, poza tym wszyscy znajdujący się na boisku przyjmują określone pozycje. Nie może wśród nich zabraknąć między innymi właśnie libero, atakującego, przyjmującego, rozgrywającego. Pozycja libero istnieje w siatkówce od roku 1998 i oznacza ona zawodnika, który gra w drugiej linii w obronie. Przyjmuje on przede wszystkim zagrywki przeciwnika oraz jest obecny w obronie. Jego rola podlega również licznym obostrzeniom, np. nie wolno mu między innymi zagrywać i blokować. On także jako jedyny nosi kontrastowy strój w stosunku do reszty drużyny.

Siatkówka zasady gry – boisko

Boiskiem w siatkówce jest prostokąt o wymiarach 18 metrów długości oraz 9 metrów szerokości. Dodatkowo wokół niego musi znajdować się tzw. strefa wolna, która musi mieć przynajmniej 3 metry szerokości. Każde boisko wyznaczone jest dwiema liniami bocznymi oraz dwiema liniami końcowymi. Plac gry przedzielony jest równo siatką, która rozwieszona jest równolegle do linii końcowej. Siatka znajduje się na wysokości 243 cm w przypadku mężczyzn, a w przypadku kobiet na wysokości 224 cm. Drużyny ustawiają się na kwadratowych polach o wymiarach 9 x 9 m. Dodatkowo wewnątrz każdego pola jest wydzielona tzw. linia 3 metra, której na przykład nie może przekraczać podczas ataku zawodnik, który znajduje się w drugiej linii.

Podstawowe zasady gry w siatkówkę

Siatkówka zasady gry ma dość jasne, otóż najprościej chodzi o to, aby tak odbijać piłkę, by przeleciała nad siatką i wylądowała w polu gry należącym do przeciwnika. Odbijać można każdą częścią ciała. Mecz siatkowy nie jest ograniczony czasowo i składa się z setów. Każdy set trwa tak długo, aż jedna z drużyn osiągnie 25 punktów i przewagę przynajmniej dwóch nad drużyną przeciwnika. Zwycięstwo daje wygranie trzech setów. Zdarza się, że drużyny zwyciężyły po dwie partie, wtedy rozgrywa się set rozstrzygający, czyli tzw. tie-break i trwa on do 15 punktów i przewagi o dwa punkty dla zwycięzców. Piłka znajduje się na boisku i jest w grze, gdy zostanie zagrana przez rozgrywającego. Zasady gry w siatkówkę określają, że punkt zdobywa drużyna, która przebije piłkę na stronę przeciwnika i trafi w jego boisko.

Siatkówka zasady gry, czyli jak piłka może zachowywać się na boisku

Piłka oczywiście nie może sobie dowolnie krążyć między zawodnikami, ponieważ zasady gry w siatkówkę ściśle określają, co może się z nią dziać podczas meczu. Każda z drużyn, która ma po swojej stronie piłkę, ma trzy odbicia na to, aby przenieść ją na stronę drużyny przeciwnej. Każdy siatkarz może dotknąć piłki tylko raz, w tym nie może jej łapać. W grę wchodzi jedynie odbijanie. Piłkę z rozgrywki przyjmuje przede wszystkim libero oraz przyjmujący, a w konsekwencji mają dostarczyć piłkę atakującemu, który powinien zdobyć dla drużyny punkt. Jeśli uda mu się go zdobyć, wtedy zawodnik wygranej drużyny udaje się w pole zagrywki i wznawia grę kolejnym serwem.
Co się stanie, gdy piłka dotknie górnej części siatki? Piłka może jej dotknąć, ale pod warunkiem, że przeleci na drugą stronę. Natomiast nie wolno jej dotykać zawodnikom. Cała strategia polega więc na tym, aby przyjąć piłkę i skutecznie przebić ją na pole przeciwnika. Niezwykle ważne jest tutaj rozstawienie zawodników, które nie może być przypadkowe. Trzech z nich znajduje się w linii obrony, a trzech pozostałych w linii ataku. Ci z linii obrony znajdują się dalej od siatki niż atakujący. Niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie zawodników do pełnionej funkcji w drużynie, dzięki temu gra jest bardziej efektywna i skuteczna.