Siatki na kort do squasha – czym powinny się charakteryzować?

Squash to bardzo dynamiczny sport, który obecnie cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. W obiektach sportowcy w całym kraju powstaje infrastruktura, która jest niezbędna do tej gry, a więc możliwości do trenowania i gry w squasha są coraz większe. Gra w squasha nie wymaga wielu zaawansowanych akcesoriów. Kort, w którym się odbywa, musi być jednak ze względów bezpieczeństwa zabezpieczony siatką. Dlaczego to takie istotne? Czym powinny się charakteryzować siatki na kort do squasha? Odpowiedzi poniżej.

Podstawowe informacje o squashu

Squash jest grą, w której uczestniczyć mogą dwie osoby. Podstawowe akcesoria do gry to rakiety (nieco podobne do rakiet używanych w klasycznym tenisie) oraz piłka. Piłka jest przy tym nieco mniejsza od piłki tenisowej, dość ciężka i wykonana z innych materiałów. Charakteryzuje się dość dużą siłą uderzenia, przez co squash w opinii wielu osób jest sportem, w którym łatwo o kontuzje. Gra zaczyna się od serwisu, po którym przeciwnik ma za zadanie odbić piłkę. Boisko nie ma stron, a piłka odbijana jest od ścian. W momencie, w którym jeden z graczy nie jest w stanie prawidłowo odbić piłki, przeciwnik wygrywa serwis. Set rozgrywany jest do jedenastu punków, ale aby wygrać, zawodnik potrzebuje przewagi przynajmniej dwóch punktów, a więc finałowa punktacja może być wyższa. W zależności od typu meczu gra się do dwóch albo trzech wygranych setów.

Do czego służy siatka w czasie gry w squasha?

Piłkochwyty z siatki na kort do squasha odgrywają przede wszystkim rolę zabezpieczającą. Gra się w specjalnym korcie, który na bokach i z tyłu jest zabezpieczony siatką w górnej części. W wielu przypadkach boks taki jest otwarty od tyłu, dzięki czemu możliwe jest na przykład sędziowanie czy obserwowanie gry. Ze względu na siłę piłki do squasha, konieczne jest jednak zapewnienie pewnego zabezpieczenia przed wypadnięciem piłki z pola – do tego właśnie służą siatki do squasha.

gracze grający w squasha na specjalnie przygotowanym korcie

Czym powinna charakteryzować się siatka do squasha?

Siatki na kort do squasha powinny spełniać kilka zasadniczych wymagań. Najważniejsza jest ich wytrzymałość. Dzięki zastosowaniu siatki odpowiednio wytrzymałej zyskuje się całkowitą pewność, że siatka nie zostanie uszkodzona i przerwana w czasie gry, a piłka nie wydostanie się poza obszar gry. Gdyby tak się stało, mogłoby to być przyczyną poważnej kontuzji, jeśli piłka trafiłaby postronną osobę. Dlatego też  siatki osłonowe do squasha wykonywane są ze specjalnych, bardzo wytrzymałych materiałów. Najczęściej używa się do tego celu wysokiej jakości polipropylenu. Jednak mimo wszystko z czasem siatka ulega uszkodzeniom. Aby nie dopuścić do przerwana jej ciągłości, konieczne jest dokonywanie regularnych przeglądów i napraw. Piłkochwyty do squasha wykonuje się z tego powodu w technologii bezwęzłowej. W praktyce siatkę taką można naprawić łatwiej i niższym kosztem niż siatkę węzłową. Tego rodzaju siatka sportowa na kort musi mieć też odpowiednią wielkość. Szerokość odpowiada w tym przypadku szerokości boiska, co standardowo równa się 640 cm. Wysokość siatki na kort do squasha powinna być na tyle duża, by zapewnić wystarczającą osłonę boiska. W oficjalnych rozgrywkach używa się wyłącznie siatek opatrzonych odpowiednimi certyfikatami, dlatego dobrym wyborem jest zakup siatek osłonowych do squasha od znanego producenta.