Siatki na bramki do piłki wodnej – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Piłka wodna jest coraz popularniejszym sportem. Odbywa się w wodzie, więc pozwala na zaawansowaną aktywność fizyczną bez obciążania stawów – z powodzeniem mogą w nią grać różne osoby, niezależnie od wagi i wieku. Jest doskonałym treningiem dla wszystkich partii ciała. Ponadto jest świetną zabawą i przynosi wiele satysfakcji. Sport ten niewątpliwie ma dużo zalet, dlatego też zwiększa się liczba jego zwolenników. Warto jednak pamiętać, że gra w piłkę wodną wymaga także odpowiedniego przygotowania w postaci sprzętu dedykowanego dla tej dyscypliny. Potrzebna jest piłka, a także bramki do piłki wodnej wyposażone w siatkę przeznaczoną specjalnie do sportów wodnych. Jak wybrać taką siatkę do piłki wodnej, która posłuży nam przez długie lata? Poniżej kilka wskazówek.

Wymagania dla siatek turniejowych

Jeśli zastanawiamy się, jakie siatki na bramki do piłki wodnej będą najlepsze, wówczas powinno się wskazać ich szczegółowe przeznaczenie. W przypadku wykorzystywania ich podczas turniejów trzeba pamiętać, że takie siatki powinny mieć wymiary 310 × 100 cm. Wiele osób będzie zastanawiało się, jaką głębokość siatki wybrać. Ten parametr powinien być dostosowany do wymiarów bramki wykorzystywanej na danym basenie. Sport uprawiany rekreacyjnie nie wiąże się już z takimi restrykcjami. Siatki na bramki do piłki wodnej w tym przypadku mogą mieć dowolne wymiary. Wówczas najważniejsze jest ich wykonanie oraz materiał użyty do tego celu.

boisko do piłki wodnej

Bramka do piłki wodnej – jakie siatki najlepsze?

Piłka wodna to dynamiczny sport uprawiany w specyficznych warunkach. Dlatego też nie można zapominać o tym, że jakość siatek będzie odgrywała kluczową rolę. W związku z tym trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Siatka na bramki do piłki wodnej powinna być zrobiona z materiału odpornego na wilgoć, dzięki czemu nie będą się niszczyć nawet podczas długiego przebywania w wodzie. Najlepiej w tym celu sprawdzają się tworzywa sztuczne. Z tego względu najczęściej można kupić siatki na bramki do piłki wodnej wykonane z linek polipropylenowych. Są one mocne i trwałe, a wielogodzinne moczenie w wodzie im nie zaszkodzi. Kluczowe znaczenie może odgrywać także grubość linki. Do gry w piłkę wodną dobrze sprawdzają się te o grubości 3 mm. Siatka wówczas jest odpowiednio wytrzymała, ale nie jest za ciężka i nie nasiąka zbytnio wodą. Wielkość oczek w siatkach do waterpolo zwykle waha się w granicach 10 cm.

Czy kolor siatki ma znaczenie?

Mogłoby się wydawać, że kolor siatki nie ma żadnego znaczenia. Być może w przypadku sportów uprawianych na hali sportowej i boisku tak jest, ale w basenie sytuacja wygląda inaczej. Sport w wodzie może utrudniać widzenie, a woda rozmazywać kształty. Z uwagi na to, że piłka wodna to dynamiczna gra, warto wybrać siatki na bramki do piłki wodnej w takim kolorze, aby były dobrze widoczne podczas gry. Dzięki temu zawodnikom znacznie łatwiej będzie celować w bramkę. Z tego względu chętnie wykorzystuje się siatki w kontrastujących barwach. Największą popularnością cieszą się siatki białe, zielone, czerwone i żółte. Takie kolorowe siatki nie ustępują niczym innym siatkom, a mogą znacznie poprawić komfort gry.

Podsumowując, właściwy wybór siatki zagwarantuje możliwość korzystania z niej przez długie lata, a także wygodę dla sędziów i zawodników. Przed zakupem niezbędnego sprzętu do piłki wodnej warto wziąć pod uwagę specyfikę sportu, a także warunków otoczenia. Dzięki temu kupimy sprzęt sportowy, który będzie służył nam przez długi czas.