Siatki na bramki do hokeja na trawie – na co zwrócić uwagę?

Hokej na trawie to popularna dyscyplina, która łączy zasady hokeja na lodzie oraz unihokeja. Profesjonalna rozgrywka wymaga zakupu specjalistycznego wyposażenia. Wiadomym jest, że jego podstawą są bramki. Na szczególną uwagę zasługują siatki, które stanowią ich wypełnienie. Wybór nie może być przypadkowy! Należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników, ponieważ to właśnie one decydują o ergonomii oraz komforcie eksploatacji. Zobacz, jakie czynniki powinno brać się pod uwagę podczas wyboru siatki na bramki do hokeja na trawie!

Materiał wykonania

Siatki na bramkę do hokeja na trawie muszą być wykonane z wytrzymałych i niepodatnych na uszkodzenia tworzyw. Istotne jest to, aby materiał nie uległ deformacji lub przerwaniu pod wpływem uderzenia. Warto wziąć pod uwagę, że podczas rozgrywki stosuje się drewniane kije oraz relatywnie ciężkie piłki. Właśnie dlatego wysokiej jakości siatki na bramki do hokeja na trawie zwykle są produkowane z mocnego tworzywa sztucznego, które przetrwa w nienaruszonym stanie nawet najcięższe warunki użytkowania.

Odporność na ścieranie

Siatka odporna na ścieranie pozostanie w nienagannym stanie przez długi czas. Nawet, jeśli kosztuje nieco więcej, to taka inwestycja opłaca się najbardziej. Oprócz tego powinna być ona w pełni odporna na niesprzyjające działanie czynników zewnętrznych m.in. wilgoci, zmiennych temperatur, promieniowania UV.

Wymiary

Wymiary siatki na bramkę do hokeja na trawie muszą być trafnie dopasowane do rozmiaru konstrukcji. Zgodnie z regulaminem FIH siatka powinna posiadać 3,66 m szerokości i 2,13 m wysokości. Wiadomym jest, że podczas amatorskich rozgrywek często wykorzystuje się bramki o innych wymiarach, a więc należy zwrócić uwagę na omawiany parametr i wybrać ten najlepiej dostosowany do charakteru naszych rozgrywek. Istotne jest, aby siatka luźno zwisała – nie może być ona zbyt napięta.

siatka na bramki do hokeja na trawie i w tle dziewczyny grające w hokeja na trawie podczas strzału do bramki

Właściwości oczek

Do najważniejszych właściwości oczek siatki zalicza się ich rozmiar oraz grubość splotu. Można wyróżnić m.in.:

  •  splot 3 mm – wielkość oczek 45×45 mm,
  •  splot 3 mm – wielkość oczek 25×25 mm,
  •  splot 4 mm – wielkość oczek 45×45 mm.

Oczka siatki na bramki do hokeja na trawie nie mogą zmieniać swojej formy pod wpływem wysokich obciążeń. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ich wymiary, ale również kształt, który nie jest identyczny. Nie bez znaczenia jest także zdolność do amortyzacji uderzeń piłki. Powinna ona lekko opadać na podłoże. Niewłaściwie dopasowana oraz zamontowana siatka sprawi, że piłka z dużą siłą odbije się od powierzchni, co stwarza zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu.

Prosty montaż

Hokej na trawie – jaka siatka jest niekłopotliwa w montażu? Niejedna osoba zadaje sobie to pytanie. Należy postawić na produkt o niewielkiej wadze. Wybrany model powinien posiadać również delikatną strukturę (brak połączeń węzłowych). Podczas montażu oraz demontażu należy stosować się do zaleceń producenta.

Estetyczny wygląd

Wygląd siatki na bramkę do hokeja na trawie również ma znaczenie. Nawet najmniejsze detale powinny zostać perfekcyjnie wykończone. Jest to szczególnie ważne w przypadku profesjonalnych obiektów sportowych – wyposażenie musi spełniać szereg rygorystycznych norm oraz standardów. Omawiane siatki występują w różnych wariantach kolorystycznych.

Producent siatki na bramki do hokeja na trawie

Ważnym aspektem jest również producent siatki na bramki do hokeja na trawie. Stawiając na znanych i cenionych producentów wyposażenia sportowego, gwarantujemy sobie sprzęt najwyższej jakości, najlepiej dostosowany do potrzeb konkretnej dyscypliny sportowej. Profesjonalizm, staranność wykonania, certyfikaty oraz dbałość o najmniejsze detale wyróżniają niektórych producentów sprzętu sportowego. My ze swojej strony możemy polecić SPORT TRANSFER.