Siatka do badmintona – jaką wybrać?

Badminton to gra bardzo popularna i lubiana. Jego zasady są dość proste, a sama gra nie wymaga ani wielkiej kondycji, ani umiejętności – choć oczywiście na poziomie sportowym jest zupełnie inaczej. Grać może każdy i wiele osób decyduje się na zakup podstawowego sprzętu, w tym również siatki. Jednak warto wiedzieć, że siatki do badmintona mogą znacznie się między sobą różnić, a ich właściwy wybór również ma znaczenie. Jaką siatkę do badmintona wybrać? Poniżej kilka wskazówek.

Siatka do badmintona – wymiary

Prawdziwa siatka do badmintona charakteryzuje się przede wszystkim odpowiednimi wymiarami. Długość siatki powinna wynosić nie mniej niż 6,1 metra. Z kolej jej szerokość to minimum 76 centymetrów. Po zawieszeniu górna krawędź siatki powinna znaleźć się na wysokości 1,55 m i 1,52 m – w zależności od tego, czy mierzy się na końcu, czy na środku siatki. Nie bez znaczenia są również wymiary oczek siatki – nie mogą pozwalać na przechodzenie lotki. Najczęściej stosuje się siatki o oczkach wielkości od 15 do 20 milimetrów średnicy.

kobieta grająca w badmintona przebija lotkę przez siatkę do badmintona

Czym jeszcze powinna charakteryzować się siatka do badmintona?

Siatka używana do gry w badmintona powinna mieć górną krawędź obszytą białą taśmą. Zwiększa to jej widoczność, a jednocześnie wzmacnia siatkę. Jest to bardzo istotne z tego względu, że siatka taka musi być bardzo mocno napięta. Oczywiście nie wszystkie oferowane w sprzedaży siatki do badmintona spełniają wymagania, jakie stawia się przed siatkami używanymi w oficjalnych rozgrywkach sportowych. W praktyce, do gry rekreacyjnej na podwórku, czy w parku wystarczy siatka o rozmiarach odpowiadającym graczom, która zmieści się na ternie przeznaczonym do gry. Warto dodatkowo pamiętać, że długość siatki powinna być uzależniona od wielkości boiska. Nieco większych boisk używa się do debla, a trochę mniejszych do gier indywidualnych. Najmniejsze boiska używane są w rozgrywkach dziecięcych.

Czy kupić siatkę od razu ze słupkami?

Na rynku znaleźć można siatki do badmintona w zestawach od razu ze słupkami. Często spotyka się również zestawy zawierające pozostałe akcesoria jak rakiety, lotki, taśmy do wyznaczania obrysu boiska. W przypadku badmintona rekreacyjnego takie rozwiązanie może być dobrym, pozwalającym zaoszczędzić pieniądze pomysłem. Jednak siatki profesjonalne wymagają wysokiej jakości słupków, dla zapewniania odpowiednio mocnego naciągu.

Czy jakość ma znaczenie – jaka siatka do badmintona?

Jakość siatki oczywiście ma znaczenie, aczkolwiek nie zawsze tak samo duże. Jeżeli siatka ma służyć do gry rekreacyjnej, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, żeby materiał z jakiego jest wykonana, był odporny na różne warunki atmosferyczne. Jakość przekłada się w prosty sposób na trwałość, jednak przy użytkowaniu całkowicie amatorskim siatki ze średniej półki cenowej najczęściej będą zupełnie wystarczające. Inaczej sprawa się ma w przypadku zastosowań sportowych siatek do badmintona. Dla zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości siatki podczas intensywnych treningów i rozgrywek warto stawiać na produkty wysokiej jakości.

Jaką siatkę kupić na krytą halę?

Siatki do badmintona wykonywane są z linek polipropylenowych, polietylenowych i nylonowych. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety i jest używany w siatkach różnego rodzaju. Te, które wykorzystywane są na krytych halach (czyli we właściwym badmintonie), wykonywane są najczęściej z nylonu albo polipropylenu. Nylon jest bardzo odporny na rozciąganie i cechuje się dużą wytrzymałością, ale z drugiej strony materiał ten jest wrażliwy na działanie promieni słonecznych i wody, dlatego stosuje się go praktycznie wyłącznie w siatkach na krytą halę. Polipropylen jest materiałem, który jest nieco mniej odporny na odkształcenia, ale jest odporny na działanie promieni słonecznych.

Jaka siatka na boisko zewnętrzne?

Na zewnątrz stosuje się przede wszystkim siatki polietylenowe. Charakteryzuję się one wysoką odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Takie siatki są jednocześnie najbardziej wytrzymałe mechanicznie. Z czasem (pod wpływem naciągu) mogą jednak ulegać niewielkim odkształceniom.